آزمایش اسپرم

تفسیر آنلاین آزمایش اسپرم

در این مقاله می خواهیم در مورد آزمایش اسپرموگرام یا آزمایش اسپرم یا آزمایش مایع منی صحبت کنیم اگر می خواهید بتوانید آزمایش مایع منی خودتون را تفسیر کنید با مستر آزمایش همراه باشید.

 

تجزیه و تحلیل مایع منی و نتایج آزمایش

آنالیز مایع منی چیست؟

تجزیه و تحلیل مایع منی، که به عنوان آزمایش شمارش اسپرم نیز شناخته می شود، سلامت و زنده ماندن اسپرم مردان را تجزیه و تحلیل می کند. منی مایع حاوی اسپرم (به اضافه سایر مواد قندی و پروتئینی) است که در طول انزال آزاد می شود. تجزیه و تحلیل مایع منی سه عامل اصلی سلامت اسپرم را اندازه گیری می کند:

تعداد اسپرم
شکل اسپرم
حرکت اسپرم که به عنوان “حرکت اسپرم” نیز شناخته می شود.
پزشکان اغلب دو یا سه تجزیه و تحلیل اسپرم جداگانه انجام می دهند تا ایده خوبی از سلامت اسپرم بدست آورند.

چرا باید آنالیز مایع منی انجام شود؟

تست ناباروری مردان

 • هنگامی که زوجین با مشکل باردار شدن روبرو می شوند، تجزیه و تحلیل مایع منی اغلب توصیه می شود. این آزمایش به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا مردی نابارور است یا خیر. این تجزیه و تحلیل همچنین به تعیین اینکه آیا تعداد کم اسپرم یا اختلال عملکرد اسپرم دلیل ناباروری است کمک می کند.

تست موفقیت آمیز وازکتومی

 • مردانی که وازکتومی انجام داده اند برای اطمینان از اینکه اسپرم در منی آنها وجود ندارد، آنالیز مایع منی انجام می شود. در وازکتومی، لوله‌هایی که اسپرم را از بیضه‌ها به آلت تناسلی می‌فرستند، به‌عنوان یک روش دائمی پیشگیری از بارداری، بریده و مهر و موم می‌شوند. پس از وازکتومی، پزشکان اغلب توصیه می کنند که مردان یک بار در ماه به مدت سه ماه آنالیز اسپرم را انجام دهند تا مطمئن شوند که دیگر اسپرم در مایع منی آنها وجود ندارد.

 

انگشت اتهام به سمت چه کسی است ؟

زوجین پس از تقریبا ۲ سال اگر جهت بارداری اقدام کرده باشد ولی به نتیجه نرسیده باشند باید برای درمان ناباردی اقدام کند. در قدم الیام همیشه انگشت اتهام به سمت خانمها بوده است و این موضوع بیشتر طرز تفکر افراد بوده است. ولی امروزه با توجه به پیشرفت علم و فرهنگ جامعه نسبت به این موضوع و  بررسی به عمل آمده آقایان نیز همه در مورد این موضوع مورد بررسی قرار میگیرند.

امروزه با توجه به اینکه آزمایش اسپرموگرام برای آقایان قابل انجام و در دسترس می باشد لذا توصیه پزشکان متخصص این است که آقایان به همراه بانوان جهت انجام آزمایشات عدم باروری اقدام کنند.

چند تعریف در مورد آزمایش اسپرم:

افراد طبیعی: در هربار انزال ۳ تا ۵ سی سی مایع منی دفع می کنند که حاوی اسپرم می باشد.

افراد آزواسپرم: این افراد نیز در هربار انزال بین ۳ تا ۵ سی سی مایع منی دفع می کنند ولی فاقد اسپرم می باشد.

پس به این نکته میرسیم که شاید آقایان خودشان در جریان این موضوع نباشند و باید با انجام آزمایش اسپرموگرام این موضوع مشخص شود.

آزمایش اسپرم

شرایط انجام آزمایش اسپرم و آمادگی قبل از آزمایش اسپرموگرام :

روش جمع آوری نمونه بدین صورت می باشد.

به بیمار توصیه می شود ۳ تا ۵ روز  قبل از جمع آوری نمونه از فعالیت جنسی یا خود ارضائی خود داری کنند و از پرهیز طولانی مدت قبل ازجمع آوری خودداری کند تا بر کیفیت سلولهای اسپرم و به خصوص تحرک آنها اثر نگذارد.

پس از پذیرش در آزمایشگاه یک ظرف مخصوص جمع آوری نمونه به بیمار داده می شود.

توصیه می شود که نمونه را از طریق انزال(خودارضایی) در مطلب پزشک یا آزمایشگاه جمع آوری کنید و به این نکته توجه داشته باشید که نمونه  (مایع منی) که یک درخانه و با قطع رابطه جنسی یا خود ارضایی گرفته می شود ، کمتر مورد رضایت و تائید برای آنالیز می باشد. به دلیل اینکه نمونه بلافاصله نیاز به دمای ۳۷ درجه دارد.

بیشتر بخوانید :   آزمایش آنالیز ادرار

اگر نمونه گیری را در منزل انجام دادید به چند نکته توجه فرمایید:

 • اولین و مهمترین نکته که من از نمونه گیری ظرف نهایتاً نیم ساعت پس از جمع آوری به آزمایشگاه تحویل داده شود.
 • در هنگام رساندن نمونه به آزمایشگاه از گرما و سرمای بیش ازحد در طول حمل و نقل نمونه جدا خود داری کنید و ترجیحا در نزدیکترین دمای بدن حمل شود.

توجه داشته باشید قبل از نمونه گیری حتما دستهای خود را تمیز بشوید و از مواد روان کننده تا حد ممکن استفاده نکنید و این نکته را حتما مد نظر داشته باشد که تمام حجم نمونه را داخل ظرف بریزید چون یکی از پارامترهای مهم در آزمایش مایع منی  حجم نمونه جمع آوری شده است.

چهار راه اصلی برای جمع آوری نمونه مایع منی وجود دارد:

 • خودارضایی
 • رابطه جنسی با کاندوم
 • رابطه جنسی با ترک قبل از انزال
 • انزال تحریک شده توسط الکتریسیته
 • خودارضایی روش ارجح برای به دست آوردن یک نمونه تمیز در نظر گرفته می شود.

نتایج طبیعی چیست؟

پس از جمع‌آوری نمونه منی، بسته به آزمایشگاهی که به آن می‌روید، نتایج آزمایش شما باید در عرض ۲۴ ساعت تا یک هفته آماده شود. هنگامی که یک پزشک نتایج آزمایش تجزیه و تحلیل اسپرم را بررسی می کند، عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود. تجزیه و تحلیل پس از وازکتومی به دنبال وجود اسپرم است، اما تجزیه و تحلیل برای بررسی مسائل باروری بسیار عمیق تر است.

تفسیر آنلاین آزمایش اسپرم
تفسیر آنلاین آزمایش اسپرم

چه چیزی در آزمایش آنالیز مایع منی مورد بررسی قرارمی گیرد؟

نحوه خواندن آزمایش اسپرم

درآزمایش اسپرموگرام ایتم های زیادی مورد بررسی قرار می گیرید  که اینجا به تعدادی ازمهمترین ها می پردازیم :

شکل اسپرم

یک نتیجه طبیعی برای شکل اسپرم این است که بیش از ۵۰ درصد اسپرم ها به طور طبیعی شکل دارند. اگر مردی بیش از ۵۰ درصد اسپرم های غیرعادی داشته باشد، این امر باروری او را کاهش می دهد. یک آزمایشگاه ممکن است ناهنجاری هایی را در سر، قسمت میانی یا دم اسپرم شناسایی کند. همچنین ممکن است اسپرم نابالغ باشد و بنابراین نتواند به طور موثر تخمک را بارور کند.

حجم مایع منی(حجم اسپرم):

حجم مایع منی معمولا بین ۱/۵ تا ۵ میلی لیتر هست (حدود یک قاشق چای خوری) مایع در هر انزال

حجم مایع منی برای نتیجه طبیعی باید بیشتر از ۲ میلی لیتر باشد. حجم کم منی می تواند نشان دهنده مقدار کم اسپرم برای بارور کردن تخمک باشد. حجم مایع اضافی نیز می تواند به معنای رقیق شدن مقدار اسپرم موجود باشد.

ویسکوزیته:

مایع منی در ابتدا باید غلیط باشد در مدت زمان ۱۵ تا ۳۰ دقیقه کاملا به مایع روان و سیال تبدیل شود و اگر این اتفاق نیفتاد حرکت اسپرم را مختل می کند.

قبل از مایع شدن مایع منی باید ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد. در حالی که مایع منی در ابتدا غلیظ است، توانایی آن در مایع شدن یا تبدیل شدن به یک قوام آبکی، به حرکت اسپرم کمک می کند. اگر مایع منی در ۱۵ تا ۳۰ دقیقه مایع نشود، باروری ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.

 

غلظت اسپرم ( که به آن تعداد یا تراکم اسپرم نیزگفته می شود )تعداد اسپرم:

این میزان به صورت طبیعی حداقل ۲۰ میلیون یا بیشتر اسپرم در هر میلی لیتر است که این میزان بین ۲۰ تا ۲۰۰ میلیون متغیر است و این نکته شاید در وهله اول به ذهن شما برسد چقدر زیاد؟ جالب بدانید که از این تعداد اسپرم فقط یکی باعث لقاح با تخمک می شود.

بیشتر بخوانید :   آزمایش کشت مدفوع Stool Culture (S/C)

تعداد اسپرم (تعداد اسپرم‌های غیرمعمول (اسپرم‌های غیرنرمال))

تعداد اسپرم در تجزیه و تحلیل طبیعی مایع منی باید بین ۲۰ میلیون تا بیش از ۲۰۰ میلیون باشد. این نتیجه به عنوان تراکم اسپرم نیز شناخته می شود. اگر این تعداد کم باشد، باردار شدن می تواند دشوارتر باشد.

تحرک یا حرکت اسپرم:

درصد حرکت یک اسپرم در یک نمونه براساس سرعت آن درجه بندی می شود حداقل ۵۰ درصد اسپرم ها پس از انزال متحرک باشند و با سرعت خوب رو به جلو حرکت کنند.

برای یک نتیجه طبیعی، بیش از ۵۰ درصد اسپرم باید یک ساعت پس از انزال به طور طبیعی حرکت کند. حرکت اسپرم یا تحرک برای باروری مهم است زیرا اسپرم باید برای بارور کردن تخمک حرکت کند. یک سیستم خودکار اسپرم ها را برای حرکت تجزیه و تحلیل می کند و آنها را در مقیاس ۰ تا ۴ رتبه بندی می کند. نمره ۰ به این معنی است که اسپرم حرکت نمی کند و نمره ۳ یا ۴ نشان دهنده حرکت خوب است.

شکل و ساختار اسپرم‌ها (مورفولوژی اسپرم)

این پارامتر نشان می‌دهد که چه درصد از اسپرم‌ها ساختار طبیعی و نرمالی دارند. اسپرم‌های با شکل و ساختار نرمال توانایی بهتری برای نفوذ به تخمک را دارند. نرمال برای این پارامتر باید حداقل ۴٠٪ اسپرم‌ها ساختار طبیعی داشته باشند.

مطالعه اندازه، ظاهر، شکل، و طول طبیعی اسپرم ،تجزیه و تحلیل ساختار اسپرم مورد بررسی قرار می گیرد.

در این مورد نیز باید بیش از ۵۰ درصد سلول ها مورد برسی باید از نظر شکل – اندازه – طول طبیعی باشند.

اگر شکل و تعداد اسپرم ها غیر طبیعی باشد احتمال ناباروی زیاد تر می شود اشکال غیر طبیعی می تواند دارای سر معیوب قسمت میانی و دم و سر نابالغ باشند.

PH مایع منی

در اصل مایع منی pH بین ۷/۸ – ۷/۲ دارد و اگر میزان آن از ۷ کمتر باشد؛ نشان دهنده آلودگی با ادرار یا انسداد مجاری انزال است و اگر میزان آن حدود ۸ با بالاتر باشه  ممکن است نشان دهنده عفونت باشد.

در انواع سلولهای که در مایع منی دیده می شود می توان گلبول سفید را نام برد در کل هیچ گلبول سفید یا همان WBC، نباید در ادرار وجود داشته باشد اگر چنین مایع منی دارای WBC یا همان گلبول سفید باشد همراه باکتری عفونت تلقی می شود و باید حتما پیگری شود.

از طرفی در مایع منی نباید گلبول قرمز یا همان RBC وجود داشته باشد اگر چنین موضوعی باشد و در گزارش آزمایش شما RBC گزارش شد حتما پیگیری شود چون باعث عقیمی فرد می شود.

مواظب باشید که صدمه به بیضه ها وارد نشود.

پرسش و پاسخ آزمایش اسپرم

در زیر به برخی از سوالات متداول درباره آزمایش اسپرم پاسخ داده شده است:

آیا برای انجام آزمایش اسپرم نیاز به آمادگی خاصی دارم؟

بله، برای انجام آزمایش اسپرم، به آمادگی خاصی نیاز است. این آمادگی ممکن است شامل خواب کافی در شب قبل از آزمایش، اجتناب از مصرف الکل و دخانیات، و اجتناب از روابط جنسی به مدت حداقل ۲-۳ روز قبل از آزمایش باشد. همچنین، بهتر است از استرس شدید، ورزش شدید و حمام‌های گرم در روز آزمایش پرهیز کنید.

خودداری از رابطه جنسی حداقل بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت قبل از انجام آزمایش اسپرم
اجتناب از مصرف کافئین(قهوه و یا چیزهای دیگر) و مواد مخدر حداقل ۲ تا ۵ روز قبل از آزمایش اسپرموگرام
اجتناب از مصرف داروهای گیاهی مانند اکیناسه
اجتناب از مصرف داروهای هورمونی
مشاوره با پزشک در خصوص مصرف داروهای روزانه

بیشتر بخوانید :   دستورالعمل نمونه گیری جهت انجام آزمایش مدفوع

آیا نیاز به مراجعه با همسر برای انجام آزمایش اسپرم دارم؟

عموماً بله، برای انجام آزمایش اسپرم، نیاز به نمونه اسپرم از همسر یا شریک جنسی دارید. بدین منظور، همسر یا شریک جنسی باید به همراه شما در مرکز آزمایشگاه حاضر شده و نمونه اسپرم خود را تحویل دهد.

چه مراحلی در آزمایش اسپرم داریم؟

مراحل آزمایش اسپرم عموماً شامل مراحل زیر است:
جمع‌آوری نمونه اسپرم: نمونه اسپرم از همسر یا شریک جنسی جمع‌آوری می‌شود، که می‌تواند به صورت خانگی یا در مرکز آزمایشگاه انجام شود.
تهیه نمونه آزمایشی: نمونه اسپرم به یک لامپ مخصوص انتقال داده می‌شود و نمونه آزمایشی تهیه می‌شود.

چه میزان از موارد نا باروی ناشی از مشکلات نا باروری مردان است ؟

تقریبا حدود ۱/۳ موارد به دلیل مشکلات مردان می باشد. و ۱/۳ مربوط به مشکلات زنان  و الباقی ترکیبی از مشکلات مردان و زنان می باشد.

۲ – جواب  آزمایش چند روز طول می کشد؟ 

جواب آزمایش همان روز حاضر است

 ۳- هزینه آزمایش اسپرم چقدر می شود؟ 

بین ۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان متفاوت است.

 

محدوده مرجع آنالیز مایع منی

خواندن آزمایش اسپرم

Volume: 2-5 mL

Liquefaction time: 20-30 minutes after collection

Appearance: Normal

Motile/mL: >10 × ۱۰۰۰۰۰۰۰

Sperm/mL: >20 × ۱۰۰۰۰۰۰۰

Viscosity: ≥۳

Agglutination: ≥۳

Supravital: 75%

live Fructose: Positive

pH: 7.12-8

Sperm count (density): ≥۲۰ million/mL

Sperm motility: 250% at 1 hour

Sperm morphology: >30% (Kruger criteria >14%) normally shaped

 

آزمایش اسپرم در خانه:

آزمایش اسپرم در خانه یا آزمایش خانگی اسپرم یک روش غیرحرفه‌ای و غیردقیق است و به عنوان تشخیص نهایی و قطعی برای ارزیابی صحت و سقم اسپرم ها نباید مورد استفاده قرار گیرد. آزمایش اسپرم به عنوان یک آزمایش پزشکی حرفه‌ای، باید توسط متخصصین پزشکی و در آزمایشگاه‌های متخصص انجام شود تا نتایج دقیق و قابل اعتمادی بدست آید.

آزمایش اسپرم در خانه ممکن است به علت عدم رعایت شرایط استریل، استفاده از مواد شیمیایی غیرمناسب، عدم دقت در اندازه‌گیری و ارزیابی پارامترهای مختلف اسپرم، وجود خطاها در روش انجام آزمایش و عدم تجربه کاربر در انجام این آزمایش، نتایج نادقیق و نامعتبری به همراه داشته باشد. این می‌تواند به تشخیص اشتباه و در نتیجه درمان نامناسب مشکلات ناباروری منجر شود.

بنابراین، برای ارزیابی صحیح و دقیق اسپرم، توصیه می‌شود که آزمایش اسپرم را در آزمایشگاه‌های معتبر و تحت نظر پزشکان متخصص انجام دهید تا نتایج دقیق و قابل اعتمادی بدست آید و بر اساس آن برنامه درمانی مناسب برای شما تعیین گردد.

نکات مهم و کلیدی آزمایش اسپرم: 

 • اسپرموگرام یک آزمایش مهم برای تشخیص ناباروری مردان است
 • در حدود دو سوم بچه دار نشدن‌ها به دلیل ناباروری از سمت مردان است
 • آزمایش اسپرم به منظور تشخیص وضعیت باروری از لحاظ طبیعی و غیرطبیعی بودن آن انجام می‌شود
 • آزمایش اسپرم برای زوج‌هایی که برای فرزند دار شدن مشکل دارند انجام می‌شود
 • تجزیه و تحلیل منی سه فاکتور اصلی سلامت اسپرم را مورد بررسی قرار می‌دهد: تعداد اسپرم، شکل اسپرم و تحرک اسپرم
 • اکثر اوقات آزمایش اسپرم را دو یا سه بار به صورت جداگانه و مجزا انجام می‌دهند تا از سلامت اسپرم اطمینان حاصل کنند
 • باید حداقل هفت روز تا سه ماه فاصله بین انجام آزمایش‌های مجزا باشد زیرا تعداد اسپرم در روزهای مختلف تفاوت دارد
 • با توجه به میانگین نمونه‌های اسپرم می‌توان نتیجه قطعی را بدست آورد.

 

پر فروش‌ترین محصولات

3 دیدگاه برای “آزمایش اسپرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
تماس صوتی
پیامک
تماس با پشتیبانی مسترآزمایش